С това послание на 27.05.2026 г. студентката от Русенския университет Цветелина Тренова успя да завладее сърцата на учениците от IVA клас на ОУ „Братя Миладинови“ с класен ръководител г-жа Петя Калчева. В последната фаза на своето проучване дипломантката проведе един по-различен, емоционален и много важен образователен проект, посветен на различните прояви на насилие в училищната среда.
В рамките на два учебни часа се дискутираше открито за добротата, уважението, приятелството и силата на думите. Четвъртокласниците активно се включиха в споделянето на мнения, преживявания и идеи за това как заедно можем да направим училището още по-сигурно и спокойно място за всички.
Учениците се включиха с огромен интерес и в тематична Kahoot! игра, чрез която по забавен и интерактивен начин затвърдиха важни знания за приятелството, толерантността и правилните реакции при ситуации на тормоз или агресия. Всички деца бяха възнаградени с тематични значки, което ги мотивира да се вживеят в ролята на истински посланици на доброто, уважението и благата дума.
Истински възторг у учениците предизвика подготвения от дипломантката макет „Парк НЕ на насилието в училище“ – кътче, изпълнено с цветове, послания и символи на добротата, което силно вдъхнови и стимулира учениците. Те умело влязоха в ролята на художници и допълниха Алеята на добротата с още рисунки и послания, свързани с приятелството, подкрепата и желанието за училище без насилие. С много въображение и емоция, показаха как изглежда светът в техните очи, когато всички хора са по-добри един към друг.
Своето специално място в проектните дейности намери и авторският комикс на дипломантката „Васко-тихият герой със силно сърце“, посветен на темата „НЕ на насилието в училище!“. Чрез него по достъпен и интересен начин учениците си припомниха и отново осъзнаха колко важно е да бъдем съпричастни, смели и готови да помагаме на другите.
Може би най-вълнуващият момент беше стартирането на една нова традиция в класа – отправянето на позитивни послания в т.нар. „Поща на добротата“. Още в края на часа всички ученици „изпратиха“ своето добри пожелания, мили думи и комплименти към своите съученици, защото понякога само една добра дума може да промени нечий ден.
По време на проектно-базираните дейности с учениците, за подкрепа и допълнително вдъхновение, присъства и научният ръководител на дипломантката – гл. ас. д-р Валентина Радева. 😊
Всички ние вярваме, че щафетата на Доброто е предадена и мисията продължава!
Защото училището е не само място за учене, а преди всичко благодатна среда за истинското приятелство, безрезервната подкрепа и толерантността към всяка личност! ❤️








You must be logged in to post a comment.